Siatkówka sportem dla inteligentnych

Siatkówka sportem dla inteligentnych

Siatkówka jest sportem drużynowym, w którym bierze udział 12 zawodników, a 6 plus libero jest na boisku. Boisko do gry ma wymiary 9m x 9m, siatka jest powieszona u mężczyzn na 243 cm, a u kobiet na 224 cm. Meczów na wysokich poziomach pilnuje 5 sędziów: sędzia główny, drugi sędzia, dwóch liniowych oraz sędzia który spisuje protokół. Mecze są rozgrywane do 3 wygranych setów, a set gra się do 25 punktów z minimalną przewagą 2.
Do dyspozycji są również challenge które pozwalają zweryfikować poprawność decyzji sędziego.
Wielu myśli że siatkówka jest łatwym sportem. Wręcz przeciwnie, jest sportem w którym potrzebna jest inteligencja, dobra sprawność fizyczna, charyzma oraz tzw. „cwaniactwo boiskowe”.
Wielu zapyta, po co w siatkówce charyzma bądź inteligencja; przecież to łatwy sport. Na boisku trzeba wykonywać wiele czynności na raz; należy ustawić się odpowiednio w obronie patrząc na ustawienie bloku dodatkowo trzeba dobrze ustawić ręce do podbicia ataku przeciwnika. Można również podać przykład atakującego, który musi widzieć blok, który może ominąć, nabić, lub kiwnąć nad nim.
Tyle czynności na raz sprawia, że zwykły „szary” człowiek nie zdołałby ogarnąć sytuacji, zwłaszcza że wszystkie wymienione wyżej decyzje należy zwykle podjąć w przeciągu 1 sekundy.
Weźmy się za określone pozycje zawodników.
Rozgrywający, jest człowiekiem od rozłożenia gry na całej siatce. Musi on znać swoich kolegów z boiska, by wiedzieć który potrafi najlepiej i który sprawdzi się w najważniejszych akcjach meczu.
Środkowy, do jego głównych zadań należy szczelny blok oraz atak ze środka siatki. Zwykle tacy zawodnicy są najwyższymi w całej drużynie, niektórzy mają ponad 205 cm wzrostu.
Przyjmujący, zawodnik o takiej pozycji musi przyjąć zagrywkę przeciwnika i zaatakować rozegraną piłkę. Wyszkolenie techniczne takiego zawodnika z reguły jest na wysokim poziomie dzięki któremu potrafi przyjąć zagrywki nawet o prędkości 100 km/h.
Atakujący, stoi po przekątnej z rozgrywającym i jego głównym zadaniem jest atak. Atakuje z prawego skrzydła również z poza lini ataku. Zwykle jest od piłek beznadziejnych i takie z reguły kończy najlepiej.
Libero, nie zagrywa i nie wchodzi do lini ataku, jest zawodnikiem od obrony. Libera nie są wysocy, co zwiększa ich szybkość w obronie. Wchodzą za środkowych bloku do lini obrony.
Jak zauważyliście, siatkówka nie jest sportem banalnym, jest wręcz trudna do ogarnięcia, a na rozpisanie wszystkiego o siatkówce potrzeba by było z tygodnia.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )