Dlaczego warto biegać z psem i jak to robić?

Dlaczego warto biegać z psem i jak to robić?

Bieganie to sport, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to zarówno nas, jak i naszych psów. Dodatkowo bieganie pozwoli nam pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów, co poprawi nasz wygląd. Wspólny bieg z psem to fajny sposób na spędzanie czasu, a zwłaszcza jeśli nasz pupil wymaga sporej dawki ruchu.

Jak biegać z psem?

Canicross, czyli bieganie z psem możemy zacząć kiedy ten będzie dorosły. Psy małych ras dorastają w 6-8 miesięcy. Średnie psy rosną do około roku, a duże nawet do dwóch lat. Dopiero po tym czasie możemy zacząć biegać z psem. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Do biegania powinniśmy kupić specjalne szelki i smycz. Szelki powinny dobrze przylegać do ciała. Muszą być również miłe w dotyku, żeby nie podrażniły skóry psa. Smycz biegowa ma karabińczyki z dwóch stron. Z jednej strony przypinamy ją do szelek, a z drugiej do pasa. Smycz posiada amortyzację, która jak nazwa wskazuje amortyzuje szarpnięcia. Smycz biegową przypinamy do pasa, dzięki czemu mamy wolne ręce w czasie biegu. Pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze dla nas. Najważniejsze są wygodne buty i strój dopasowany do pogody. Materiał powinien dobrze odprowadzać wilgoć.

Kiedy udamy się na wspólny niego z psem, powinniśmy dać mu 10-15 minut na załatwienie swoich potrzeb. Dodatkowo taki spacer będzie też rozgrzewką dla psa. Bieganie z psem powinniśmy zacząć od marszobiegów. Polega to na tym, że biegniemy przez jakiś czas, a następnie maszerujemy. Dla przykładu możemy biec przez minutę, po czym 30 sekund maszerujemy. Takich serii możemy wykonać 10-15. Z czasem będziemy wydłużać czas biegu, aż dojdziemy do kilku czy kilkunastu minut ciągłego biegu. Jednak wtedy zmniejszamy liczbę serii. Bieg z czworonogiem nie powinien trwać więcej niż godzinę. Pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą wodę zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Przed bieganiem nie powinniśmy karmić psa. Jeśli pies zjadł posiłek, to musimy odczekać 2 godziny. Po treningu możemy podać psu posiłek. Jeśli regularnie chcemy biegać z psem, to musimy kupić dobrej jakości karmę. Warto wybrać tą, która jest przeznaczona dla psów aktywnych. Zawiera ona więcej białka i jest bardziej kaloryczna.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )