Atrakcje Wielkopolski: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Atrakcje Wielkopolski: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Wielkopolski Park Etnograficzny położony w miejscowości Dziekanowice jest skansenem prezentującym przykłady regionalnej sztuki ludowej. Obiekt położony jest w bliskiej odległości do drogi krajowej nr 5, około 15 km od większego miasta – Gniezna, a 35 km od stolicy województwa wielkopolskiego – Poznania. W bliskim sąsiedztwie położony jest inny popularny turystyczny obiekt, Ostrów Lednicki, gdzie prawdopodobnie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest.

Park etnograficzny w Dziekanowicach położony jest w malowniczej scenerii, jaką tworzy Jezioro Lednickie. W poszanowaniu dla niesamowitych krajobrazów zorganizowano tu zresztą park krajobrazowy. Skansen jest jednym z największych muzeów w Polsce na wolnym powietrzu. „Ekspozycją” jest wieś w typie okrężnicy, która złożona jest z oryginalnych zagród chłopskich, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX wieku. Chałupy zostały przeniesione z różnych części Wielkopolski, z ogromną precyzją oraz poszanowaniem każdego szczegółu. Wyposażone zostały w oryginalne meble oraz inne przedmioty użytkowe pochodzące z XIX wieku. Zachowano wszelką dbałość każdy detal, aby muzeum w sposób rzetelny przekazywało wiedzę na temat tego, jak wyglądały realia wielkopolskiej wsi dwieście lat temu.

Życie dawnej polskiej wsi koncentrowało się wokół kościoła: trudno sobie więc wyobrazić aby zabrakło go również w skansenie wiernie oddającym dawne realia. Drewniany kościół św. Anny i Wawrzyńca wzniesiono oryginalnie w 1719 roku, przeniesiony został z miejscowości Wartkowice. Ważną częścią muzeum jest również XVIII-wieczny, murowany dwór zbudowany w stylu barokowym wraz z przylegającym do niego parkiem francuskim. Na terenie obiektu podziwiać można także pochodzącą z XVIII wieku karczmę, w której w pogodne weekendy można poczęstować się rozmaitymi specyfikami charakterystycznymi dla regionu Wielkopolski. Żywe zainteresowanie turystów wzbudzają również oryginalne wiatraki, niegdyś używane do produkcji mąki.

Wielkopolski Park Etnograficzny swój niesamowity klimat zawdzięcza też naturalnemu wiejskiemu otoczeniu, w skład którego wchodzą pagórkowate tereny rolnicze: pola uprawne oraz kwitnące sady. W sezonie turystycznym w miejscu tym odbywa się wiele rozmaitych wydarzeń związanych z ludowymi tradycjami wielkopolskimi. Odbywają się wówczas festyny rodzinne wraz z pokazami działalności wymarłych już zawodów rzemieślniczych czy dawnych metod uprawy roślin oraz hodowli zwierząt.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )