Co warto zobaczyć na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego?

Co warto zobaczyć na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego?

Bliskość Wałbrzycha oraz ogromna ilość zabytków, w gronie których miejsce szczególne zajmuje zamek Książ oraz zabytkowa stadnina ogierów – oto atrakcje, dzięki którym Książański Park Krajobrazowy staje się dla wielu osób ciekawym celem wycieczki. Nie brak tu jednak i innych ciekawostek: malowniczych zakątków, ciekawych atrakcji przyrodniczych oraz szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym można godzinami wędrować po tym parku. Co warto wiedzieć na jego temat?

Książański Park Krajobrazowy rozciąga się pomiędzy Wałbrzychem a Świebodzicami – ważnymi ośrodkami miejskimi, które w dziejach Dolnego Śląska odegrały dość istotną rolę. Park ten zajmuje jednocześnie obszar pomiędzy Przedgórzem Sudeckim a Sudetami Środkowymi, a to oznacza, iż na jego terenie nie brak ciekawych punktów widokowych. Nie brak tu również malowniczych dolin i wąwozów, przy czym najpiękniej prezentuje się dolina Pełcznicy. Jej najpiękniejszy fragment znany jest jako rezerwat „Przełomy pod Książem”, a spacer po jego terenie zachwyci nawet tych najbardziej wymagających turystów. Inną ciekawostką, której warto poświęcić więcej uwagi w trakcie wycieczki po tej części Dolnego Śląska, jest Jeziorko Diasy w rejonie Mokrzeszowa Górnego. Najważniejszym zabytkiem pozostaje tu jednak zamek Książ, kuszący swymi imponującymi rozmiarami i długą historią, w której nie brak tajemniczych zdarzeń.

Książański Park Krajobrazowy może się też okazać atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego, kto chce spędzać czas na obserwacji przyrody. Choć w pobliżu parku rozciąga się przemysłowy Wałbrzych, wciąż można tu podziwiać piękne drzewa, zachwycające swymi potężnymi rozmiarami. Świerki, dęby, buki – oto najpopularniejsze gatunki drzew, z jakimi można się tu spotkać. Dumą parku są cisy, a przede wszystkim cis „Bolko”, który liczy sobie 400 lat i który może się pochwalić obwodem liczącym sobie 280 cm. A co ze zwierzętami? Dla ornitologów nie lada gratką mogą się okazać spotkania z pustułką i myszołowem, nie braku tu również pliszek górskich i kowalików. W rejonie zamku Książ chętnie pojawiają się też nietoperze, m.in. rzadkie gatunki nocków oraz gacek wielkouchy. Jelenie, sarny, dziki i muflony – oto kolejni mieszkańcy parku, z którymi można się spotkać w trakcie wycieczki po jego terenie. Wszystko to sprawia, iż Książański Park Krajobrazowy może każdego z nas oczarować swym pięknem, a wędrówki po jego terenie na długo zapiszą się w naszej pamięci.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )