Niemodlin: wspaniałe miasto pełne skarbów
Jest jednym z ciekawszych ośrodków miejskich, którym w trakcie wycieczki po województwie opolskim warto poświęcić swój czas. Niemodlin przyciąga ciekawą historią oraz zabytkami, które mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, wielkim walorem miasta jest też malownicza, pełna skarbów okolica. Co warto wiedzieć o Niemodlinie? Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas spaceru po jego terenie?
Z kart historii – Niemodlin i jego dzieje
Historia Niemodlina sięga czasów średniowiecza, a pierwsza osada istniała tu najprawdopodobniej już w X wieku. Wiadomo, że już w XIII wieku Niemodlin mógł się pochwalić znacznymi rozmiarami i sporym znaczeniem, dzięki czemu w 1283 roku uzyskał prawa miejskie. O znaczeniu Niemodlina sporo mówi też fakt, iż w XIV i XV wieku było ono stolicą samodzielnego księstwa niemodlińskiego, późnej – jako miasto prywatne – dość często zmieniało swych właścicieli. Wśród tych rodów, które miały największy wpływ na rozwój Niemodlina, wyróżnia się rodzina von Praschma, władająca tutejszymi dobrami od drugiej połowy XVIII wieku aż do końca II wojny światowej. Sam Niemodlin, choć często był nękany przez wojny, do dziś może się pochwalić wieloma cennymi budowlami. Są one ważnymi pamiątkami z dawnych czasów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Niemodlińskie skarby – jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Zwiedzanie Niemodlina może się dla wielu z nas stać wspaniałą podróżą w czasie, a że ciekawych zabytków jest tu sporo, nikt na nudę nie powinien narzekać. Średniowieczny układ urbanistyczny, rynek z pięknymi kamienicami oraz pozostałości murów miejskich – oto ciekawostki, dzięki którym Niemodlin może na każdym z nas zrobić spore wrażenie. Ważną pamiątką z czasów średniowiecza jest tu gotycki kościół parafialny, w którego bryle widoczne są też cechy typowe dla sztuki barokowej. Nic w tym dziwnego, gdyż kościół ten wprawdzie powstał w XIV wieku, jednak jeszcze w XIX wieku dokonywano licznych zmian w jego wyglądzie. W pobliżu kościoła znajdują się inne zabytkowe obiekty, m.in. plebania oraz XIX-wieczna organistówka. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest zamek, wzniesiony jeszcze w czasach piastowskich. Ta majestatyczna budowla jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji w rejonie Opola, a czas spędzony w jej murach dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.