Biała Podlaska: co warto zobaczyć?

Biała Podlaska: co warto zobaczyć?

Lubelszczyzna ma się czym pochwalić, a czas spędzony w tej części kraju dla nikogo nie będzie czasem straconym. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miast, które mogą się dla wielu z nas okazać ciekawym celem wycieczki, jest Biała Podlaska. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Powodów, dla których warto odwiedzić to miasto, jest sporo. Gród ten należał niegdyś do Radziwiłłów – znanej i wpływowej rodziny, po której na terenie Białej zachowało się sporo pamiątek. Do tych najważniejszych zalicza się zespół zamkowy z XVI-XVIII wieku, wykorzystywany obecnie jako siedziba Muzeum Południowego Podlasia. Kto tu zajrzy, ten będzie mógł poznać dzieje miasta i rodu Radziwiłłów, spędzić czas w otoczeniu pięknej architektury, a jednocześnie zwiedzić jedną z największych i najciekawszych kolekcji ikon w Polsce. Innym zabytkiem, z którego Biała Podlaska może być dumna, jest budynek dawnej Akademii Bialskiej. Wzniesiony w 1628 roku, do dziś służy jako szkoła (obecnie liceum ogólnokształcące). Warto tu zaznaczyć, że jednym z najsłynniejszych absolwentów Akademii Bialskiej był Józef Ignacy Kraszewski – obecny patron liceum. Z pomnikiem pisarza można się spotkać na miejskim rynku, którego podczas zwiedzania Białej nie sposób pominąć.

Biała Podlaska to wiele ciekawych zabytków architektury sakralnej, w gronie których wyróżnia się kościół pw. św. Anny. Wzniesiony w latach 1597-1602, może się pochwalić słynną kaplicą św. Jana Kantego – jedną z cenniejszych perełek renesansowej architektury w tej części kraju. Na uwagę zasługuje też kościół pw. św. Antoniego z klasztorem braci mniejszych kapucynów. To ciekawa pamiątka z końca XVII wieku, której powstanie również ma związek z Radziwiłłami. Prawosławna cerkiew, dawny cmentarz żydowski oraz drewniane domy, które wciąż jeszcze można dostrzec na terenie miasta – oto kolejne atrakcje, jakimi może się pochwalić Biała Podlaska. A kto znajdzie tanie noclegi w tej części Podlasia, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Kusi Terespol i Kostomłoty nad Bugiem, kusi też Janów Podlaski, znany z biskupiego zamku oraz stadniny koni. Wszystko to sprawia, że w rejonie Białej Podlaskiej nuda nikomu nie zagrozi, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )