Czym jest oraz jakie korzyści płyną z treningu cardio?

Czym jest oraz jakie korzyści płyną z treningu cardio?

Obecny świat wywiera na nas presję podążania za atrakcyjnością, modowymi nowinami, trendami lub posiadaniem najnowszych konsol do gier. W tych czasach bycie wysportowanym z wyrzeźbionym lub po prostu wytrenowanym ciałem jest pożądane, szczególnie wśród młodych osób. W związku z tym nie dziwi nas fakt, że karnety na siłownie są chętnie kupowane. Często odwiedzane są również kluby fitness, które zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Takie obiekty sportowe zawierają wiele maszyn do ćwiczeń: od zwykłych rowerków, wyciągów, maszyn do podciągania, aż po maszyny do wyciskania, które mogą początkującej osobie zawrócić w głowie i przynieść sporo nerwów podczas odgadywania jak powinno się korzystać z poszczególnych maszyn.

Ćwiczenia na maszynach są dobrą formą aktywności, która zapewnia rozwój naszego ciała oraz sylwetki, jednakże często zapominamy trenować nasz najważniejszy organ, który odpowiada za pompowanie krwi do naczyń krwionośnych. Intensywny trening, podczas którego nasze tętno podnosimy do około 80-85% maksymalnego tętna oraz utrzymujemy je podczas ćwiczeń nazywamy treningiem cardio. Za ćwiczeniem takiej formy przemawia wiele pozytywnych korzyści, które zaciekawią każdego. Powoduje on, podczas regularnego trenowania, obniżenie częstotliwości skurczów serca, za czym kryje się po prostu lepsza wydajność organu. Oczywiście nie jest to jedyny plus z takiej formy ćwiczenia. Trzeba również wspomnieć o możliwości obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, a przecież jego wysoki wynik wpływa chociażby na nasze samopoczucie.

Taka forma wpływa również na cytokiny prozapalne, czyli grupę białek odpowiedzialną za pracę układu odpornościowego, zmniejszając ich wydzielanie, co jest bardzo ważne, ponieważ ich miejscowa przewaga powoduje wytworzenie się stanu zapalnego. Sam trening jest intensywny, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii, w przeciwieństwo do ćwiczeń o niższej skali natężenia. Szczególnie wspomniany już szybszy efekt pozbawienia się zbędnych kilogramów, który najczęściej odpowiada za podjęcie się i rozpoczęcie swojej przygody z taką formą aktywności.

Gdybyśmy zapytali ludzi na ulicy, czym jest trening cardio to pierwszą odpowiedzią, która przyszłaby im do głowy to bieganie. Można je wykonywać praktycznie wszędzie: w domu na bieżni, na dworze lub klasycznie w siłowni korzystając z odpowiedniego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że biegi nie są jedyną formą jaką możemy uprawiać.
Wśród wszelkich form aktywności fizycznej warto zastanowić się, która forma będzie dla nas odpowiednia i przyniesie radość z ćwiczenia, a także połączy ją z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )