
Żaluzje drewniane — idealne połączenie praktyczności i naturalnego piękna
Wielu projektantów stosuje drewniane żaluzje do okien w nowoczesnych wnętrzach. Produkty te pomagają stworzyć korzystny mikroklimat w pomieszczeniu, stanowiąc jednocześnie dekoracyjną ozdobę. Są to ekologiczne, praktyczne, funkcjonalne i estetyczne zasłony okienne, które pasują do każdego wystroju wnętrza.
Żaluzje drewniane — konstrukcja i osobliwości tego typu żaluzji
Po raz pierwszy zaczęto mówić o drewnianych żaluzjach kilka wieków temu, kiedy produkty były zasłonami ochronnymi, które uniemożliwiały przejście światła słonecznego do pokoju i zamykały się przed wzrokiem ciekawskich. Taka zasłona została wymyślona przez weneckiego kupca, który próbował w ten sposób ukryć swoją żonę przed zazdrosnymi ludźmi.
Nowoczesne żaluzje drewniane (np. jak te z oferty sklepu Winrol – https://www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane/) to cienkie listwy przymocowane do siebie za pomocą mocnego sznurka lub łańcuszka. Lamele wykonane są z litego drewna, takiego jak buk, czereśnia, mahoń, lipa, cedr czy korek, co decyduje o cenie żaluzji drewnianych. Listwy mają nie więcej niż 3 mm grubości i 2,5-5 cm szerokości. Elementy pokryte są z wierzchu specjalnym nietoksycznym lakierem, który chroni materiał przed zewnętrznymi negatywnymi wpływami, wilgocią i kurzem.
Konstrukcja może być uzupełniona o pilot lub przełącznik do pracy automatycznej. Zestaw może zawierać również system obciążników do ręcznej regulacji położenia żaluzji oraz ozdobne sznurowanie, które ukrywa łączenia lameli.
Główne zalety żaluzji drewnianych
Do głównych zalet drewnianych żaluzji należy trwałość, odporność na zużycie, ekologiczność i długowieczność. Drewno jest materiałem hipoalergicznym i nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka. Zaleca się montaż takich rolet w pokojach dziecięcych i sypialniach.
Żaluzje te doskonale pasują do każdego wystroju wnętrza, czyniąc je oryginalnym i stylowym. Konstrukcje charakteryzują się szeroką gamą naturalnych odcieni. Lamele z naturalnego materiału chronią pomieszczenie przed promieniami UV, ale nie blakną i nie ulegają deformacji na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce.
Konstrukcja jest łatwa do sterowania, co pozwala na dobranie odpowiedniego położenia lameli dla optymalnego natężenia naturalnego światła w pomieszczeniu. Żaluzje drewniane nie wymagają specjalnej konserwacji. Aby zachować estetyczny wygląd i komfortowe warunki mikroklimatyczne, wystarczy regularnie ścierać kurz z lameli wilgotną szmatką. Okresowo produkt można czyścić za pomocą odkurzacza.
Żaluzje pionowe, poziome i rzymskie
Istnieją trzy główne rodzaje okiennic drewnianych — poziome, pionowe i rzymskie.
Pierwszy typ reprezentowany jest przez konstrukcję, w której wąskie lamele ustawione są poziomo. Są one połączone ze sobą linami lub tkaniną. Ten drugi wariant ma bardziej estetyczny wygląd. Najczęściej takie żaluzje drewniane są wykonywane na zamówienie. Konstrukcje poziome mogą być mocowane bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu produkt ściśle do niej przylega. Jest to najlepsza opcja dla świetlików dachowych. Można ich zamontować po wewnętrznej stronie okna lub między ramami.
Rzymskie żaluzje wykonane są z lameli z prasowanego bambusa lub cienkich drewnianych listewek, mocno splecionych ze sobą. Konstrukcja ma lekki i elegancki wygląd. Ten wariant najbardziej nadaje się do salonów i kuchni.
Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)