Rodzaje piłek do gry w tenisa

Rodzaje piłek do gry w tenisa

Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu gry w tenisa zwykle wiedzą, że muszą zaopatrzyć się w odpowiedni i dość wysokiej jakości sprzęt. Jednak skupiają się oni głównie na rakiecie tenisowej, a warto wiedzieć, że nasze wyniki i kontuzje mogą zależeć również od piłeczki tenisowej. Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać właściwą piłeczkę?

Bez względu na umiejętności zawodnika należy zawsze dobierać odpowiedni sprzęt do tenisa, w tym również piłkę do gry. Właściwa piłka powinna być odpowiednio przystosowana do poziomu gry zawodnika, a także jego stylu, a nawet wieku. Oczywiście, najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu sportowego stacjonarnego bądź internetowego, takiego jak dotenisa.pl. W takich miejscach nie tylko można zakupić najwyższej jakości sprzęt, ale i uzyskać właściwą pomoc i doradztwo. Rakiety czy buty warto przymierzyć, jednak piłeczki można spokojnie zamówić w sieci, o ile wiemy, czego potrzebujemy. Odpowiednie piłki do tenisa zapewniają odpowiednią wygodę graczom, ale wpływają również pozytywnie na jakość ich gry.

Typy piłek do tenisa

W dobrych sklepach sportowych można znaleźć piłki, które są przeznaczone dla amatorów, osób zaawansowanych, a także i dla zawodowców. Czym się różnią od siebie? Mają inną wytrzymałość i twardość. Mogą być bezciśnieniowe lub ciśnieniowe, nadawać się do konkretnego typu nawierzchni, techniki gry czy nawet temperatury otoczenia. Ze względu na poziom umiejętności graczy wyróżniamy:

  • piłki rekreacyjne – dla amatorów i początkujących. Świetnie sprawdzają się podczas towarzyskiej gry osób, które na co dzień nie grają bądź grają niewiele;
  • piłki mistrzowskie – dla zaawansowanych zawodników. Są bardziej wytrzymałe od rekreacyjnych. Świetnie się sprawdzają w przypadku treningów i gry zaawansowanych graczy;
  • piłki profesjonalne – dla osób bardzo zaawansowanych lub profesjonalnych zawodników. Charakteryzują się znakomitą wytrzymałością. Sprawdzą się zarówno w halach, jak i na kortach betonowych.

Ciśnienie w piłkach

Piłki do tenisa mogą być ciśnieniowe lub bezciśnieniowe. Bezciśnieniowe powinni wybierać amatorzy, którzy grają tylko od czasu do czasu w celach towarzyskich. Tego rodzaju piłki są ciężkie, twarde i wytrzymałe, co przez długi czas zapewnia dobrą jakość odbicia. Natomiast osoby zaawansowane i profesjonaliści powinni zdecydowanie postawić na piłki do tenisa ciśnieniowe. To rozwiązanie dla zawodników regularnych, którzy trenują i rozgrywają mecze co jakiś czas. Piłki ciśnieniowe są bardzo lekkie i są miękkie, dzięki czemu gracz może lepiej kontrolować uderzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że takie piłki zwykle kupuje się w specjalnych tubach, a po wyjęciu ich ciśnienie spada, dlatego należy po prostu regularnie ich używać. Utrata ciśnienia zmienia również właściwości piłki.

Piłki do tenisa dla dzieci

W przypadku piłek do tenisa można również wyróżnić sprzęt dla dzieci. Dzieci poniżej 5 roku życia mogą już rozpocząć swoją przygodę z tenisem i powinny wtedy używać piłek gąbczastych, które są dla nich najbezpieczniejsze. W wieku 5-8 lat należy stosować piłki czerwone, które są wolniejsze o 75% od regularnych piłek. W wieku 8-9 lat piłki pomarańczowe, wolniejsze o 50% od standardowych piłek, a powyżej 9 roku życia piłki zielone, o 25% wolniejsze od standardowych piłek.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )