5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o diecie ketogenicznej

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to popularna w Internecie „złota metoda” na odchudzanie. Opiera się ona na niskim spożyciu węglowodanów i wysokim spożyciu białka i tłuszczu. Co to jest? Jaki związek ze zdrowym odżywianiem ma brak równowagi między tłuszczami, węglowodanami i białkami w diecie?

Standardowa dieta zawiera zazwyczaj około 50% węglowodanów, następnie białko i niewielką ilość tłuszczów. Dieta ketogeniczna zmienia ten stan rzeczy. Jej zasady nakazują, aby tłuszcze stanowiły od 80% do 90% dziennej diety. Paradoksalnie prowadzi to do utraty wagi dzięki lepszemu spalaniu tłuszczu. Jak to jest możliwe? Oto pięć faktów na temat diety ketogenicznej, które są bardzo ważne.

1. Dieta ketogeniczna to taka, w której tłuszcze zastępują węglowodany.

Sekret skuteczności diety ketogenicznej tkwi w sztuczce, która oszukuje nasz organizm. Organizm poszukuje dodatkowych źródeł energii poprzez ketozę, czyli proces przekształcania tłuszczów w węglowodany. Mniejsze spożycie węglowodanów może prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Uczucie głodu jest również zmniejszone dzięki zwiększeniu ilości ciał ketonowych we krwi kosztem glukozy. Mimo że dieta ketogeniczna może prowadzić do szybkiej utraty wagi, ma ona pewne negatywne skutki dla organizmu.

2. Dieta ketogeniczna obniża poziom wody w organizmie

Dieta ketogeniczna nie powoduje utraty wagi. Podczas gdy układ nerwowy wykorzystuje większość glukozy w organizmie, we krwi brakuje glikogenu. Ten polisacharyd może wiązać wodę, więc szybko prowadzi do obniżenia zawartości wody w mięśniach.

3. Dieta ketogeniczna zaburza funkcjonowanie organizmu

Dieta ketogeniczna powoduje nie tylko utratę wagi, ale także zmniejszenie ilości przyjmowanej wody. W ciągu pierwszych kilku dni możesz czuć się lekko, ale nie będziesz odczuwać głodu. Długotrwałe konsekwencje mogą być jednak poważniejsze. Jednym z nich jest utrata masy mięśniowej spowodowana utratą białka strukturalnego przez organizm. Według dietetyków, taka dieta spowoduje jedynie trwałe uszkodzenie organizmu. Diety ketogeniczne mogą również prowadzić do przybierania na wadze, zaparć i pogorszenia nastroju.

4. Diety ketogeniczne nie są zalecane dla osób, które regularnie ćwiczą

Zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna są kluczem do utraty wagi. Z tego punktu widzenia dieta ketogeniczna nie jest dobrym wyborem. Wpływ diety ketogenicznej na masę mięśniową i poziom wody w organizmie poważnie ogranicza zdolność organizmu do ćwiczeń fizycznych. Rutynowe bieganie, jazda na rowerze i ćwiczenia na siłowni mogą być trudne. To samo dotyczy standardowych prac domowych. Dieta ketogeniczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób z epilepsją lub innymi poważnymi schorzeniami. Powinny ją jednak rozważyć wszystkie inne osoby.

5. Dieta ketogeniczna może mieć negatywny wpływ na nastrój

Diety ketogenicznej nie należy stosować przez dłuższy czas ze względu na jej negatywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Osoby, które próbują odżywiać się w ten sposób, skarżą się czasem na drażliwość lub agresję. Objawy te są spowodowane szokiem, jakiego doznaje organizm.

Jeśli chcesz schudnąć, jaka jest alternatywa dla diety ketogenicznej? Aktywność fizyczna, zdrowa dieta z odpowiednią ilością węglowodanów i regularne ćwiczenia to najlepsze sposoby na utratę wagi.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )